16 maja 2007 zespół architektoniczno-urbanistyczny lubelskiego Starego Miasta został wpisany na listę pomników historii
Zwiedzanie
Wyprawę po Starym Mieście możemy zacząć od Bramy Krakowskiej, która niegdyś stanowiła część oryginalnych fortyfikacji obronnych zbudowanych w połowie XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Dziś mieści się w niej Muzeum Historii Miasta Lublina.
Na rynku oprócz pięknych kamienic odnajdziemy również dawny Stary Ratusz, w którym mieścił się Trybunał Główny Koronny. Według legendy to właśnie tu miał się odbyć sąd diabelski zakończony odbiciem na stole czarnej łapy. Dziś w budynku mieści się Sala Ślubów, a także Lubelska Trasa Podziemna, po której możemy udać się na wycieczkę.
Na ul. Królewskiej znajduje się archikatedra, która należy do najstarszych przykładów architektury wczesnobarokowej w Polsce. W archikatedrze możemy zwiedzić krypty oraz zobaczyć kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Wieża Trynitarska, we wnętrzu której mieści się dziś Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej, należy do najciekawszych zabytków lubelskiego Starego Miasta. Za największą atrakcję wieży uchodzi taras widokowy, uważany zresztą za jeden z najlepszych punktów widokowych w Lublinie, który znajduje się na wysokości około 40 m.
Kolejnym zabytkiem jest drugi najstarszy obiekt teatralny w Polsce, Teatr Stary, do którego możemy wybrać się na spektakl bądź zwiedzanie z przewodnikiem.
plac po farze stanowią odkryte fundamenty dawnego kościoła farnego. Przy ruinach ustawiono makietę nieistniejącego kościoła odlaną z brązu. Oprócz elementu historycznego tworzy on także punkt widokowy na wzgórze zamkowe.
Brama Grodzka, zwana również Bramą Żydowską, była drugim punktem wjazdowym do otoczonego murami miasta. Dziś wychodzi w stronę mostu łączącego Stare Miasto ze Wzgórzem Zamkowym, ale w przeszłości stanowiła przejście pomiędzy chrześcijańską częścią miasta a nieistniejącą już dzielnicą żydowską.
Wycieczkę można zakończyć zwiedzaniem Zamku lubelskiego