Urszula

Urszula (Urszula Beata Kasprzak) to piosenkarka rockowa urodzona 7 lutego 1960 w Lublinie.

W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie w ognisku muzycznym. Ukończyła VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim Studium Piosenki. Podjęła studia na Wydziale Wychowania Muzycznego na UMCS w Lublinie. Podczas studiów muzycznych śpiewała w kościelnych zespołach. Jej ojciec był członkiem zespołu pieśni i tańca ludowego.

trzykrotnie brała udział w eliminacjach do XI Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, dwukrotnie bez sukcesów. Dopiero przy trzeciej próbie, w 1977, gdy miała 17 lat, za wykonanie piosenki „Kopciuszek” wygrała finał zielonogórskiego XIII Festiwalu Piosenki Radzieckiej, zdobywając główną nagrodę – Złoty Samowar. W 1978 z piosenką „Umieć żyć” wystąpiła w koncercie debiutantów na XVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

w 1980 przyjęła propozycję wystąpienia w zespole wokalnym Ryszarda Kniata (późniejszego lidera zespołu Klincz), towarzyszącym wykonawcom zagranicznym podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Towarzyszyła też Majce Jeżowskiej w chórkach oraz w nagraniu jej debiutanckiej płyty Jadę w świat (1981).

Na przełomie lat 1981 i 1982 Romuald Lipko, lider zespołu Budka Suflera skomponował dla Urszuli kilka piosenek. Były to utrzymane w poprockowej stylistyce utwory: „Fatamorgana ’82”, „Bogowie i demony” i „Luz blues w niebie same dziury”. Zadebiutowała piosenką „Fatamorgana ’82”, która później była notowana na liście przebojów Polskiego Radia. Pozostałe utwory ukazały się pod koniec 1982 na pierwszym singlu Urszuli i także szybko podbiły krajowe listy przebojów. Lipko postanowił komponować dla Urszuli kolejne piosenki, co dało początek wieloletniej współpracy piosenkarki z Budką Suflera jako zespołem towarzyszącym.

W 1990 wyleciała na cztery lata do USA, po powrocie do Polski nagrała hardrockową płytę pt. Biała droga, którą sprzedano w nakładzie 800 tys. egzemplarzy i którą promowała przebojami „Na sen” i „Konik na biegunach”.

Urszula o "Teraz ja": To płyta o silnej, wyzwolonej kobiecie [PODCAST] - GazetaPrawna.pl